Daschunt, sausage dog albo po prostu jamnik

Każdy dzień zaczynam i kończę pod jej czujnym okiem. Nikt nie spędza przytulony do mnie tyle czasu co ona. Jest zawsze o krok ode mnie i zawsze wie co myślę – szczególnie wtedy, gdy coś przeskrobała, a zdarza się jej to... częściej niż często. Zawsze pomaga choćby nie wiem jak przeszkadzała, zawsze z nosem wetkniętym nie tam gdzie trzeba, ale zawsze z łapą na pulsie. Kto to? Najbardziej stylowy pies na świecie, czyli jamnik.
Długo by można pisać o jego zaletach, szczególnie o zaletach mojego jamnika, który jest przepiękną suką prawieszorstkowłosą, i który zarazem jak się czasem zastanowić uważa się chyba za jakąś część mojego ciała ważną tak co najmniej jak lewa lub prawa nerka – niby można żyć bez jednej ale...
Jamnik to jedyny pies, który bez zażenowania patrzy człowiekowi w oczy i nie traktuje tego jak wyzwanie. Chociaż uważa się, jamniki za psy pochodzące z Germanii, to najstarsze wizerunki czegoś co bardzo je przypomina odnaleziono już na ścianach staroegipskich świątyń. Kamienne i gliniane figurki podobnych do jamników psów odnajdowano w: Meksyku, Grecji, Peru i Chinach. Pierwszą rasą jamnika był jamnik krótkowłosy, biedaczek marzł jednak bardzo podczas polowań, do których był używany, skrzyżowano go więc ze spanielem. Tak powstał bardzo popularny jamnik długowłosy. Pierwszy Klub Jamnika Długowłosego został utworzony w Bawarii w 1888 roku. Mój ukochany jamnik szorstkowłosy jest krzyżówką jamnika krótkowłosego, teriera szkockiego, dandie dinmont terriera i małego sznaucera. Pierwszą „psią szczotkę” prezentowano na wystawie w Niemczech w 1883 roku. Na przełomie XIX i XX skrzyżowano z kolei jamnika krótkowłosego z miniaturowym pinczerem z czego powstał równie uroczy jamnik króliczy, który jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdza się w polowaniach na króliki.
(Moja przeurocza Zuza vel Zouza jest właśnie córką dwojga myśliwych. Jej matka podczas wykonywania obowiązków służbowych straciła nawet oko. Zuza nie musi polować, może robić co chce i z kim chce i najbardziej na świecie kocha swoją panią czyli mnie!)

rys. Tomek Wajnkaim

Jamnik to typowa rasa europejska. W XIX wieku w Anglii rozreklamował go książę Albert Sachsen Coburg Goth. Za Ocean, do Kanady i Ameryki, trafiły 1887 r. W latach 60. i 70. jamniki krótko i długowłose biły rekordy popularności. Za to w latach 80. najpopularniejszy był już jamnik szorstkowłosy, który stanowił większą część populacji tych psów. Grono ich wielbicieli jest ogromne, a portretowali je tacy artyści jak Picassso, Warhol, i najprawdopodobniej Zbigniew Lengren, który przez ponad 50. lat, w „Szpilkach” rysował profesora Filutka z jego „prawie” jamnikiem psem Filusiem.
Moja Zuza znalazła się, za sprawą mojego męża, w moim prywatnym logotypie i na wyraźne życzenie mojego syna jest bohaterką jego prywatnej, ulubionej bajki, pod tytułem „Zuza podróżnik”. A bajka zaczyna się tak:
Zuza jest jamnikiem prawie-szorstkowłosym. Ma milutką bródkę i czarne ślepia, krótkie łapy, długi tułów i bardzo ruchliwy ogonek. Zuza bardzo lubi gryźć różne rzeczy. Gryzie swoje zabawki i miękką budę, w której wcale nie chce spać, a jak nikt nie patrzy to gryzie buty, guziki, a czasami nawet książki. Jest jednak coś co Zuza lubi jeszcze bardziej niż gryzienie. Najbardziej na świecie Zuza lubi jeździć na wycieczki.
Wycieczka jest wtedy, kiedy gdzieś się jedzie. Czasami jedzie się bardzo krótko i to jest krótka wycieczka, a czasami bardzo długo i to jest długa wycieczka...


Do wielbicieli jamników zaliczają się:
Adele
Anderson Loni
Astor Brooke
Brando Marlon
Bryant Bear
Chapman Tracy
Cousteau Jacques
Crawford Joan
Cukor George
Davies Marion
Day Doris
Dean James
Dean James
Dick Clark
Dita von Teese
Duke Patty
Eastwood Clint
Flynn Errol
Gretzky Wayne
Hasselhoff David
Hayworth Rita
Hearst William Randolph
Hockney David
Houseman John
James Henry
JFK
Judd Winona
Lem Stanisław
Lincoln Abraham
Madonna
Maria von Trapp
Miller Dennis
Moore Mary Tyler
Napoleon
Parker Dorothy
Picasso Pablo
Porter Cole
Powel lWilliam
Presley Priscilla
Price Vincent
Queen Victoria
Rommel Erwin
Rossellini Isabella
Taylor Liz
Ullman Liv
Waldorff Jerzy
Warhol Andy
Wilhelm II Kaiser

Zuza w dziecięctwie0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to zapraszam częściej. Może masz ochotę zostawić jakiś komentarz... zapraszam ;-)