Gwiazdkowe prezenty - Pikasiak

Pomysł na dziś - Pikasiak
Już tłumaczę. W latach 50. i 6o. ubiegłego wieku mieli je w domach wszyscy - no prawie wszyscy. W każdym razie polski przemysł zalał rynek arcydziełami wzornictwa, które kupowali sobie nasi dziadkowie i rodzice żeby chociaż trochę wyróżnić swoje M-ileś zaszczycone wystaną w społecznej kolejce, standardową, meblościanką. Kupowali, a później przestawiali do coraz ciemniejszego kąta, by ostatecznie za namową zażenowanych wnuków wyrzucić lub wynieść do piwnicy. Chodzi tu o unikatową dziś ceramikę - ozdobne talerze, porcelanowe figurki, wazy - polski new look. Dekorowane abstrakcyjnymi wzorami, przedstawiające graficzne wzory, omdlewające postaci niczym z twórczości Pablo Piccasso - pikasiaki. Teraz szczęśliwi posiadacze wyrobów Zakładów Porcelany Stołowej „Ćmielów”, „Wałbrzych”, Chodzież... mogą je z dumą eksponować, albo sprzedać z zyskiem, bo ich wartość wciąż rośnie.

Murzynek - Hanna Orthwein

Murzynek - Hanna Orthwein

U mnie schronienie znalazła figurka Murzynka z „Ćmielowa", z 1957 roku. Zaprojektowana przez Hannę Orthwein, jedna z całej rzeźbiarskiej serii znalazła się swego czasu w kolekcjach wielu muzeów sztuki współczesnej na świecie i... u mojej babci, po której go odziedziczyłam.
W każdym razie ceramiczna spuścizna plastyków z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, wznawiana z resztą od niedawna z wielkim powodzeniem, to świetny pomysł na gustowny prezent.Girl on the beach - Lubomir Tomaszewski, 1961 r.
Sarenka - -Lubomir Tomaszewski

Lubomir Tomaszewski

Felek marynarz - Lubomir Tomaszewski

Bawół Arykański - Lubomir Tomaszewski
8 komentarze:

 1. wow, niesamowite rzeźby, chociaż początkowo się uśmiałam z nazwy ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne te zwierzątka! A podpowiesz, Beatko, gdzie je można kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostają aukcje antyków, na OLX albo Allegro też czasami się pokazują, część ma też reedycje. Widziałam w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie. Sama poluję ;-)

   Usuń
 3. Od zawsze byłam wielką fanką wyrobów "Ćmielowa". Formy i artystyczny kunszt zachwycają. Chętnie stworzyłabym własną kolekcję takich figurek niestety wymaga to dużo wolnego miejsca :) W Krakowie w Browarze Lubicz jest galeria porcelany AS Ćmielów, w której zakupić można najnowsze produkty z tej wytwórni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. 58 yr old Administrative Officer Standford Gaylord, hailing from Haliburton enjoys watching movies like Baby... Secret of the Lost Legend and Acting. Took a trip to Teide National Park and drives a Ferrari 340 MM Spider. kliknij teraz

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to zapraszam częściej. Może masz ochotę zostawić jakiś komentarz... zapraszam ;-)